Sauna fińska vs. Sauna na podczerwień: jaka jest różnica?

Wybierając saunę mamy do wyboru dwie opcje: fińską (tradycyjną) lub saunę na podczerwień. Który do ciebie pasuje?

Środowisko zdrowia i dobrego samopoczucia wydaje się być zgodne co do tego, że spędzanie czasu w saunie przynosi realne, wymierne korzyści zdrowotne. Sauny od setek lat są wykorzystywane przez społeczności na całym świecie do detoksykacji i oczyszczania organizmu, a także zapewniają poczucie wyciszenia, odprężenia i witalności.

Dzisiejsi miłośnicy sauny mają do wyboru saunę tradycyjną, saunę fińską lub saunę na podczerwień. Przyjrzyjmy się obu i dowiedzmy się, dlaczego sauna na podczerwień jest ogólnie preferowaną opcją dla dzisiejszych osób dbających o zdrowie.

Tradycyjne fińskie sauny parowe vs. Sauna Infrared

Pokój

Jeśli poświęcisz dużo czasu na przyglądanie się głównym różnicom między saunami fińskimi a saunami na podczerwień, prawdopodobnie odkryjesz, że większość saun na podczerwień może mieć rozmiary od małych do całkiem dużych. Niektóre mogą pomieścić kilka osób lub są wystarczająco duże, aby ćwiczyć gorącą jogę, ale sauna infrared mają zwykle mniejszą powierzchnię niż tradycyjna sauny. Powodem tego jest to, że fińskie sauny zwykle poświęcają dużo miejsca na właściwy element grzejny. To może sprawić, że będą raczej nieporęczne do użytku domowego.

Konserwacja

Sauny na podczerwień (i ich elementy grzewcze) prawie nie wymagają konserwacji, w przeciwieństwie do tradycyjnych elementów grzewczych w saunie fińskiej. W przeciwieństwie do saun fińskich, sauny na podczerwień nie wykorzystują nadmiernej ilości ciepła i pary do tworzenia środowiska wywołującego pot w pomieszczeniu.

Sauny fińskie generalnie zużywają około trzy razy więcej energii niż sauna infrared ponieważ potrzebują 45 – 60 minut, aby osiągnąć optymalną temperaturę. Sauna infrared wymagają jedynie czasu na rozgrzanie, aby promienniki podczerwieni osiągnęły optymalną temperaturę (zwykle około 15 minut). Sauna infrared zużywają około ⅓ energii elektrycznej w porównaniu do sauny fińskiej.

Sauny fińskie wykorzystują duże ilości pary i ciepła do stworzenia efektu sauny. Okazuje się, że jest to idealna pożywka dla bakterii, zarazków i grzybów, z których wszystkie stwarzają większe ryzyko infekcji i chorób. Natomiast sauny na podczerwień są saunami suchymi i wykazano, że obniżają poziom zanieczyszczeń powierzchniowych na skórze, wygładzają przebarwienia i poprawiają ogólną cerę.

Rozgrzewka

Tradycyjne sauny fińskie, używane od setek lat, mają podstawowy projekt ogrzewania, który jest prosty, ale nie tak wydajny jak projekt sauna infrared. Fińska konstrukcja często zużywa około 6 kWh do utrzymania wysokich temperatur, podczas gdy sauna na podczerwień zużywa około 1-2 kWh energii.

Kiedy weźmie się pod uwagę, jak długo trzeba nagrzewać saunę fińską, która również kosztuje około trzy razy więcej energii, staje się jasne, że konstrukcja na podczerwień wygrała wojnę z wydajnością. Główną różnicą między tymi dwoma piecami do sauny jest temperatura, w której działają. Sauna infrared, jak wspomniano wcześniej, nie narażają osoby na tak duże ciepło jak sauna fińska, co zwiększa ogólne wrażenia.

Korzyści zdrowotne

Nadmierne ciepło i wilgotność w saunie fińskiej powodują obfite pocenie się, co dodatkowo prowadzi do detoksykacji i utraty wagi (choć często przejściowej). Sauna na podczerwień działa w podobny sposób, ale zawiera fale IR, które penetrują ciało, aby podnieść temperaturę rdzenia od wewnątrz. Fale te są całkowicie bezpieczne i mają długość fali od 6 do 12 mikronów, idealną do wchłaniania przez organizm. Ponadto urządzenia na podczerwień skuteczniej rozgrzewają mięśnie i stawy ciała.

Zostało naukowo udowodnione, że w saunie na podczerwień wydziela się pot, który składa się w 80% z wody i w 20% z toksyn, podczas gdy tradycyjna sauna fińska wytwarza pot w 97% z wody i tylko w 3% z toksyn. Kiedy rozważasz korzyści odtruwające, nie ma porównania. Sauna na podczerwień zawsze wygrywa.

Jeśli szukasz sauny do użytku domowego lub lekko komercyjnego, koniecznie rozważ wszystkie praktyczne zastosowania sauny na podczerwień. Podczas gdy kultowa sauna fińska ma większy potencjał społeczny ze względu na większy rozmiar, sauna na podczerwień przewyższa wszystkie inne modele, jeśli chodzi o wydajność, przystępność cenową, wydajność i komfort.