Sauna fińska a sauna na podczerwień: jaka jest różnica?

Istnieją dwie możliwości wyboru sauny: fińska (tradycyjna) lub sauna na podczerwień. Który do ciebie pasuje?

Społeczność zajmująca się zdrowiem i zdrowiem zdaje się zgadzać, że spędzanie czasu w saunie przynosi realne, namacalne korzyści zdrowotne. Sauny są używane przez społeczności na całym świecie od setek lat do detoksykacji i oczyszczania organizmu oraz wywoływania poczucia spokoju, relaksu i witalności.

Dzisiejszy miłośnik sauny ma do wyboru saunę tradycyjną, saunę fińską lub saunę, podczerwień. Przyjrzyjmy się obu i dowiedzmy się, dlaczego sauna na podczerwień jest ogólnie preferowanym wyborem dla dzisiejszych osób dbających o zdrowie w stosunku do sauna ogrodowa.

Tradycyjne fińskie sauny parowe a sauny na podczerwień

Przestrzeń

Jeśli poświęcisz dużo czasu na przyglądanie się głównym różnicom między saunami fińskimi a saunami na podczerwień, prawdopodobnie odkryjesz, że większość saun na podczerwień może mieć rozmiary od małych do całkiem dużych. Niektóre mogą pomieścić kilka osób lub są wystarczająco duże, aby ćwiczyć gorącą jogę, ale sauny na podczerwień zazwyczaj zajmują mniej miejsca niż tradycyjna sauna. Powodem tego jest to, że sauny fińskie zwykle zajmują dużo miejsca na właściwy element grzejny. To może sprawić, że będą dość nieporęczne do użytku domowego.

Konserwacja

Sauny na podczerwień (i ich elementy grzewcze) prawie nie wymagają konserwacji, w przeciwieństwie do tradycyjnych elementów grzewczych w saunie fińskiej. W przeciwieństwie do saun fińskich, sauny na podczerwień nie zużywają nadmiernych ilości ciepła i pary do tworzenia potu w pomieszczeniu.

Sauny fińskie zazwyczaj zużywają około trzy razy więcej energii niż sauna na podczerwień, ponieważ osiągnięcie optymalnej temperatury zajmuje im 45-60 minut. Sauny na podczerwień wymagają jedynie rozgrzewki, aby promienniki podczerwieni osiągnęły optymalną temperaturę (zwykle około 15 minut). Sauny na podczerwień zużywają około ⅓ energii elektrycznej w porównaniu do sauny fińskiej.

Sauny fińskie wykorzystują duże ilości pary i ciepła do stworzenia efektu sauny. Okazuje się, że jest to idealna pożywka dla bakterii, zarazków i grzybów, z których wszystkie stwarzają zwiększone ryzyko infekcji i chorób. Z drugiej strony sauny na podczerwień są saunami suchymi i wykazano, że zmniejszają poziom zanieczyszczeń powierzchniowych na skórze, wygładzają przebarwienia i poprawiają ogólną cerę.

Ogrzewanie

Tradycyjne sauny fińskie, używane od setek lat, mają podstawową koncepcję ogrzewania, która jest prosta, ale nie tak wydajna jak konstrukcja sauny na podczerwień. Fińska konstrukcja często zużywa około 6 kWh do utrzymania wysokich temperatur, podczas gdy sauna na podczerwień zużywa około 1-2 kWh energii elektrycznej.

Kiedy weźmie się pod uwagę, ile czasu zajmuje wstępne podgrzanie sauny fińskiej, która również kosztuje około trzy razy więcej energii, jasne jest, że konstrukcja na podczerwień wygrała wojnę pod względem wydajności. Główną różnicą między tymi dwoma piecami do sauny jest temperatura robocza. Jak wspomniano wcześniej, sauny na podczerwień nie narażają osoby na tak duże ciepło jak sauna fińska, co poprawia ogólne doznania.

brown wooden egg rack on brown wooden table