Historia wina Burgundii

Burgundia to region we wschodniej Francji, w którym znajdują się jedne z najsłynniejszych winnic na świecie.

Historia Burgundii sięga tysięcy lat, kiedy po raz pierwszy wyprodukowano wino. Rzymianie byli grupą, która pomogła ukształtować kulturę i gospodarkę Burgundii, sadząc winogrona do produkcji wina.

Historia produkcji wina burgundzkiego

Historia produkcji wina burgundzkiego jest długa i bogata w strukturę, sięga IV wieku naszej ery. Region ma długą i dumną tradycję uprawy winorośli, a wina produkowane w Burgundii należą do najbardziej poszukiwanych na świecie.

Pierwsza wzmianka o winie burgundzkim pochodzi z IV wieku naszej ery, kiedy to rzymski pisarz Palladius pisał o winie z regionu. W następnych stuleciach Burgundia stała się znana z wysokiej jakości win, które były poszukiwane w całej Europie.

Współczesna historia produkcji wina burgundzkiego rozpoczęła się w XIX wieku, kiedy w regionie nastąpiło wiele znaczących zmian. W 1869 r. region winiarski Burgundii został podzielony na pięć oddzielnych apelacji, z których każda ma swoje unikalne terroir i charakter. Pomogło to stworzyć bardziej skoncentrowany i charakterystyczny burgundzki przemysł winiarski, a dziś region ten znany jest z wielu kultowych stylów wina.

Różne rodzaje win burgundzkich

Region Burgundii we Francji słynie z wyjątkowych czerwonych win, wytwarzanych z winogron Pinot Noir. Istnieje wiele różnych rodzajów win burgundzkich, z których każde ma swój niepowtarzalny profil smakowy i cechy charakterystyczne.

Niektóre z najpopularniejszych rodzajów win burgundzkich to:

Burgundia

Jasno – de Bourgogne rouge to średnio czerwone wino, które doskonale nadaje się na niezobowiązujące kolacje i do codziennego użytku.

Burgundia Aligoté

Wytrawne białe wino z szczepu Aligoté, Bourgogne Aligoté to orzeźwiający wybór do delektowania się latem.

Beaujola

Jasnoczerwone wino z szczepu Gamay, Beaujolais to idealny wybór na niezobowiązujące spotkania i przyjęcia.

Burgundowy Pinot Noir

Czerwone wino o pełnej treści z szczepu Pinot Noir, Bourgogne Pinot Noir jest idealne na specjalne okazje.

Bez względu na to, zawsze jest wino burgundzkie, które pasuje do Twojego gustu. Więc następnym razem, gdy będziesz miał ochotę na kieliszek czerwonego wina, udaj się do najbliższego sklepu monopolowego i odkryj wspaniały świat burgundzkich win!

Kupowanie i przechowywanie win burgundzkich

Jeśli chcesz kupić wina burgundzkie, ważne jest, aby znaleźć renomowanego sprzedawcę wina, który może dostarczyć Ci wysokiej jakości wina. Ważne jest również prawidłowe przechowywanie tych win, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może zepsuć smak i aromat wina. Ogólnie rzecz biorąc, wina burgundzkie powinny być chłodne i ciemne.

Kiedy jesteś gotowy na wypicie wina burgundzkiego, ważne jest, aby wlać je do odpowiedniego kieliszka. Wina burgundzkie należy podawać w kieliszkach w kształcie tulipana, które pozwalają winu oddychać i uwalniać aromaty. Optymalna temperatura picia win burgundzkich to około 12 stopni.